Jak vkládat turistické informace na OpenStreetMap.org


Obsah

Terminologie

  1. OSM - dále používaná zkratka pro Open Street Map.
  2. Cesta - jakákoli fyzická, tj. v terénu existující cesta od skoro neviditelné stezičky lesem přes vozové cesty, ulice v obcích, silnice až po dálnice.
  3. Trasa - značená pěší trasa Klubu českých turistů (KČT) či jiné organizace, značené jezdecké stezky, cyklostezky apod. Trasy vedou po cestách, takže nejprve musí v mapě existovat fyzická cesta a teprve pak na ni jde vyznačit trasu.
  4. Výlet - tak budu říkat vašemu pochodu (nebo jízdě) po trase, aby se to nepletlo s technickými termíny cesta a trasa.

Sběr zdrojových informací

Každou turististickou trasu musíte nejprve osobně projít (případně projet na kole či jinak), zaznamenat její průběh pomocí GPS loggeru a teprve pak ji můžete zanést na OSM. Záznam pomocí GPS není nezbytně nutný, pokud jsou již v OSM zakresleny všechny cesty, ze kterých se trasa skládá, případně pokud jste schopni chybějící cesty správně zakreslit pomocí ortofotomapy UHUL (viz dále).

V žádném případě nelze cesty a trasy „obkreslovat“ z jiných map, protože by se jednalo o nepřípustné porušení autorských práv. Navíc bývají v běžných turistických mapách chyby, někdy dokonce i záměrné, aby šlo nedovolené kopírování odhalit a v následném sporu dokázat.

Používání GPS

Na výlet se vždy vydávejte s přístrojem schopným zaznamenat prošlou resp. projetou trasu. Tomuto záznamu se většinou říká tracklog, ovšem v terminologii OSM se nazývá trace, česky stopa.

Jak zaznamenat trasu

Při záznamu trasy doporučuji dodržovat tyto zásady:

  1. Logování zapněte hned jak vystoupíte z auta, vlaku či autobusu a chvíli počkejte, než zařízení najde dost satelitů (většina zařízení připravenost k záznamu nějak signalizuje).
  2. Během záznamu se snažte držet na cestách. Nezkracujte si cestu volným lesem či přes louku.
  3. Při delším pobytu v uzavřených místnostech (např. restaurace) či dopravních prostředcích bez GPS signálu logování vypněte, jinak se vám do tracklogu zanese náhodné těkání. Zařízení si ale nechte ležet na očích, ať ho nezapomenete znovu zapnout.
  4. Jinak logování vypněte až na konci výletu.
  5. Hned po návratu domů tracklog zpracujte. Později si již některé detaily nebudete pamatovat.

Jak zpracovat tracklog

  1. Podle návodu ke svému zařízení přeneste tracklog do počítače a uložte ho ve formátu GPX. Pro pojmenování souborů si vymyslete vhodný systém. Já do názvu dávám datum (RRRRMMDD) a název výchozího místa.
  2. Softwarem, který jste dostali ke svému GPS zařízení, asi můžete tracklogy upravovat. Pokud ano, doporučuji z nich vymazat šumy, které mohly vzniknout při delších přestávkách a pokud možno i případné části výletu, které jste neabsolvovali po cestách (zkraty volným lesem či přes louku).
  3. Tracklog nahrajte na OSM na adrese http://www.openstreetmap.org/trace/create. K tomu již musíte mít na OSM účet (viz dále) a musíte se přihlásit. Ve formuláři pro nahrávání si tracklog vhodně pojmenujte a označte klíčovými slovy, abyste ho v případě potřeby dokázali snadno najít, resp. abyste v seznamu svých tracklogů (odkaz See just your traces na stránce http://www.openstreetmap.org/traces) poznali, co jste už nahráli a co ještě ne.
  4. Pokud jste během cesty fotili a máte software pro geotagging, přidejte goetagy do EXIFů fotek. Podrobnosti nejsou předmětem tohoto návodu, takže pokud nevíte, o čem je řeč, klidně tento bod přeskočte.

Už jen tím, že na OSM nahrajete použitelný tracklog, hodně projektu Open Street Map pomůžete, protože ostatní mappeři budou mít přesnější podklady pro kreslení mapy. Pokud proto nemáte na víc čas či chuť, klidně zde skončete a zbytek návodu nečtěte. Jestli si ale chcete s mapou hezky pohrát, pokračujte dál.

Jaká zařízení pro záznam trasy lze použít

Zaznamenávat tracklogy dnes umí různá zařízení:

  1. GPS loggery, např. Holux M-1000C, Holux M-241 apod. Jejich výhodami jsou nízká cena (do 2000 Kč), malé rozměry (krabička od sirek) a hlavně dostetčná kapacita na data a dlouhá výdrž baterie. S Holuxem M-1000C jsem schopen při troše šetření zaznamenávat trasu až tři dny bez dobíjení, se dvěma dobitími zvládne i přes týden.
  2. Turistické navigace. Jedná se o neluxusnější, avšak zároveň nejdražší řešení. Vhodné jsou zejména vyšší modely Garmin (Oregon, eTrex Vista apod.). Záznam jednodenního výletu by měly zvládnout. Na delší raději počítejte s náhradními bateriemi a možností přehrát tracklog do počítače.
  3. Chytřejší mobilní telefony, např. iPhony nebo telefony s OS Android a GPS (G1, Nexus atd.). Hodí se jen na velmi krátké výlety, protože baterie vydrží jen několik hodin.

Co kromě GPS během cesty zaznamenávat

Během výletu kromě tracklogu zaznamenávejte vše, co je potřeba pro zanesení trasy na OSM, resp. co se může hodit turistům, kteří na výlet podle vašeho záznamu půjdou.Výborně se k tomu hodí kapesní digitální fotoaparát (ne velká zrcadlovka, kterou byste museli pokaždé vytahovat z batohu) případně foťák v mobilu, protože k fotkám zaznamená čas, který pak jde synchronizovat s tracklogem, takže dokážete posadit každou fotku na přesné místo na mapě.

Minimálně byste měli fotit všechny

  1. podstatné změny typu či povrchu cesty, např. z vozové cesty na úzkou stezku, z asfaltky na vyježděné koleje v bahně, schody a žebříky atd.,
  2. rozcestníky a směrové šipky turistických tras i cyklotras,
  3. informační tabule naučných stezek, přírodních rezervací apod.
  4. cedule s názvy ulic v obcích,
  5. muzea, hrady, zámky a jiné památky či atrakce ,
  6. turistická informační střediska,
  7. restaurace, hospody, stánky s občerstvením,
  8. lavičky, přístřešky či místa vhodná na piknik,
  9. ubytovací zařízení, tj. tábořiště, kempy, pensiony a hotely,
  10. výrazné orientační body jako jsou památné či solitérní stromy, telekomunikační věže, rozhledny atd.

U objektů, do kterých je vstup omezen (restaurace, muzea, zámky, informační střediska apod.) je vhodné fotit cedule s názvem, otevírací dobou a případně vstupným. Kromě foťáku jde asi použít i hlasový záznamník s časovými značkami, ale já jsem to nezkoušel.

Editace mapy v editoru JOSM

Open Street Map lze editovat více způsoby, ale mně se nejvíc osvědčil off-line editor JOSM. Je k dispozici pro různé platformy, jde s ním udělat vše, co je pro turistickou mapu potřeba, a práce s ním je snadná a rychlá.

Následující návody a obrázky vycházejí z české verze 3376. Budete-li mít novější verzi, může se něco drobně lišit.

Jak nainstalovat a nakonfigurovat editor JOSM

JOSM má stránku v češtině, ze které si ho můžete stáhnout a nainstalovat. Uživatelům Windows doporučuji odkaz Windows instalátoru JOSM hned nahoře.

Hned po instalaci doporučuji skočit klávesou F12 do předvoleb a provést tyto změny v nastavení:

1) Na kartě Nastavení připojení (druhá shora) zadejte své přihlašovací údaje do OSM, které jste získali registrací na stránce https://www.openstreetmap.org/user/new.

2) Na kartě Nastavení mapy (třetí shora) nastavte ve volbě Metoda projekce volbu Mercatorova projekce.

3) Na kartě Pluginy (pátá shora) zaškrtněte (pokud již nejsou zaškrtnuté) minimálně pluginy routes

a wmsplugin.

4) Na kartě Nastavení pluginu WMS plugin (osmá shora) si pomocí tlačítka Přidat přidejte tato WMS (URL zkopírujte přesně!):

Jméno v menu WMS URL
CUZK
UHUL Ortofoto

Poté nastavení uložte tlačítkem OK dole, program ukončete a znovu spusťte.

Jak stáhnout data z OSM a upravená je poslat zpátky

Při každé editaci mapy se opakuje stejný cyklus: stáhnete data z OSM, provedete požadované změny a pak zase data nahrajete zpět na OSM.

Stažení dat provedete v JOSM z menu Soubor příkazem Stáhnout z OSM. Otevře se mapa, kterou můžete posouvat pravým tlačítkem myši a zoomovat kolečkem myši. Levým tlačítkem a tažením myši pak vyberete oblast, kterou chcete stáhnout. Před potvrzením výběru se ujistěte, že máte zaškrtnuté volby OpenStreetMap data a Surová GPS data umístěné nad mapou.

Jakmile se data stáhnout, bude JOSM vypadat nějak takto:

Různými barvami jsou vykresleny objekty mapy (body, linie a plochy), červeně, modře, zeleně a žlutě jsou vyznačeny turistické trasy KČT (pokud jsou nějaké ve vybrané oblasti vyznačeny), fialově cyklostezky a tenkými šedými čarami GPS tracklogy, které jste na OSM nahráli vy i jiní uživatelé.

Nyní můžete mapu editovat podle návodů níže a případně podle dokumentace k OSM (bohužel jen anglicky). Potřebujete-li během editace další oblast mapy, klidně si ji dodatečně stáhněte. Nebojte se, každé stažení data jen přidá, vaše úpravy vám nepřemaže. Chcete-li mít jistotu, že o úpravy před nahráním na OSM nepřijdete, např. výpadkem proudu, uložte si je občas do lokálního souboru libovolného jména příkazem Uložit, resp. Uložit jako z menu Soubor.

Po dokončení všech změn pošlete data na OSM příkazem Nahrát data z menu Soubor.

Jak vyznačit pěší trasy KČT na existujících cestách

Pěší trasy Klubu českých turistů (KČT) se na OSM vyznačují pomocí tzv. relací, což jsou vlastně seznamy všech cest, které trasu tvoří. Pokud tedy chcete vyznačit trasu na cestách, které už na OSM jsou, nemusíte nic kreslit a jen přidáte vybrané cesty do příslušné relace. Nejprve si ovšem musíte zjistit, zda relace pro danou trasu již existuje, a pokud neexistuje, musíte ji založit.

Zapněte si panel relací touto ikonkou v levém svislém pruhu:

Tím se vám vpravo zobrazí panel relací, který vypadá nějak takto:

Trasy KČT by měly v seznamu začínat slovem cesta. Dvojklikem myší si můžete pro každou zobrazit podrobnosti a zároveň se vám vybere v mapovém okně. Tak můžete najít relaci pro trasu, kterou chcete doplnit, pokud už v mapě je.

Pokud relace pro danou trasu v OSM ještě není, založte ji tak, že na panelu relací dole kliknete na první ikonu zleva. Otevře se dialogové okno Vytvořit novou relaci a v jeho horní části uvidíte tabulku se sloupci Klíč a Hodnota.

Do této tabulky vyplňte následující údaje:

Klíč Hodnota Poznámka
type route
route foot
operator cz:KČT
ref číslo trasy nepovinné
kct_red major Příklad uveden pro červenou značku. Pro modrou zadejte do sloupce klíč kct_blue, pro zelenou kct_green a pro žlutou kct_yellow.
osm:symbol red:white:red_bar Příklad uveden pro červenou značku. Pro modrou zadejte do sloupce klíč blue:white:blue_bar, pro zelenou green:white:green_bar a pro žlutou yellow:white:yellow_bar.
complete no Pokud jste si jisti, že je trasa na OSM již kompletní, můžete zadat hodnotu yes.
note volitelná poznámka pro vás a ostatní mappery
name jméno cesty, pokud existuje (např. Riegerova stezka)

Uvedený návod platí pro hlavní trasy KČT. Pro odbočky (na zříceninu, kopec apod.) a další typy značených cest použijte místo hodnoty major klíče kct_barvy hodnoty z této tabulky typů cest.

Jakmile je relace pro trasu založena, můžete do ni přidávat existující cesty:

  1. Cestu resp. její úsek vyberte kliknutím myší. Kliknout musíte mezi body cesty, jinak vyberete jen jeden bod. Pokud se mezi body nemůžete strefit, kolečkem myši si mapu zvětšete. Chcete-li si práci urychlit, můžete vybrat víc úseků cest postupným klikáním při držení klávesy Shift.
  2. Otevřete editační okno relace druhou ikonou zleva dole na panelu relací. Pozor, v seznamu musíte mít vybranou správnou relaci.
  3. V editačním okně relace klinutím na první ikonu shora uprostřed v dolní části okna přesuňte vybranou cestu do seznamu cest relace.

Tento postup bude fungovat jen tehdy, když jsou jednotlivé cesty patřící do relace tvořeny samostatně vybratelnými úseky. To ale není tak časté. Určitě narazíte na to, že u nějaké cesty půjde vybrat jen příliš dlouhý úsek, z něhož do trasy (relace) patří jen část. V takovém případě musíte cestu na vhodných místech nejprve „přestřihnout“ tak, že vyberete bud cesty, který ohraničuje požadovaný úsek (nebo s klávesou Shift hned oba ohraničující úseky) a stisknete klávesu P (případně příkaz Rozdělit cestu z menu Nástroje).

Jak spojit víc relací do jedné

Někdy zjistíte, že turistická trasa, která by měla být v jedné relaci, je na OSM rozdělana do více relací. Vzniká to tím, že si vy nebo někdo jiný nevšimne, že relace pro trasu již existuje, a založí novou. V takovém případě je vhodné nadbytečné relace spojit do jedné.

  1. V panelu relací klikněte pravým tlačítkem na tu, kterou budete chtít zrušit a z kontextového meun vyberte Stáhnout členy.
  2. Až se stáhnou všechny členy relace, klikněte na relaci znovu pravým tlačítkem a zvolte Vybrat členy.
  3. Pak jednou (!) klikněte na relaci, kterou chcete zachovat, ikonou pod panelem relací je začněte otevřte její editační okno a všechny vybrané prvky do ni přesuňte.
  4. Nakonec první relaci zrušte ikonou popelnice.

Jak zakreslit nové cesty

Trochu složitější práce vás čeká, pokud cesty tvořící danou turistickou trasu v OSM ještě nejsou všechny, protože pak musíte chybějící nejprve nakreslit. Zde přijde ke slovu váš tracklog případně tracklogy nahrané jinými uživateli, které se v mapovém okně editoru JOSM zobrazují jako tenké šedé čáry. Podle nich totiž cestu nakreslíte.

Před kreslením doporučuji ještě nastavit zvětšení cca. 20 až 30 metrů (ukazuje se v mapovém okně vlevo nahoře) a zapnout podkladovou ortfotomapu příkazem UHUL Ortofoto z menu WMS. V městech či volné krajině tak nebudete odkázáni jen na tracklogy, které mohou být místy nepřesné i o pár desítek metrů. Pokud se vám příkaz UHUL Ortofoto v menu WMS nenabízí, nepřidali jste správně příslušný WMS plugin podle návodu v části Jak nainstalovat a nakonfigurovat editor JOSM.

Samotné kreslení začněte tím, že kliknete na ikonu v levém svislém panelu ikon a pak již v mapě postupně naklikáte jednotlivé body cesty. Začít byste měli vždy na některé stávající cestě, aby na ni byla nová cesta napojena. Poslední bod vložte dvojklikem a raději hned v levém nástrojovém panelu klikněte na ikonu , abyste se přepnuli z kreslícího režimu do režimu výběru. V něm můžete tvar cesty upravovat přetahováním jednotlivých jejich bodů myší. Pokud vám na vhodném místě uvnitř cesty bod schází, přetáhněte myší značku + mezi body a nový bod se vytvoří. Nadbytečný bod naopak můžete zrušit tak, že ho myší vyberete a stisknete klávesu Del. Jkoukoli jednotlivou operaci můžete vrátit příkazem Zpět z menu Upravit, resp. klávesovou kombinací Ctrl+Z.

Při kreslení cest dodržujte tyto zásady:

  1. Cesta nesmí křížit jiné cesty. Na křižovatkách je třeba nejprve novou cestu kliknutím napojit na stávající a pak pokračovat v kreslení. Dodatečně lze blízké body dvou cest vybrat a spojit klávesou M.
  2. Výjimkou ze zákazu křížení jsou tunely a mosty, které se musejí speciálně vyznačit (viz dále).
  3. Nechcete-li, aby se vám cesta během kreslení napojila na okraj lesa, hranici okresu, břeh rybníka apod., držte při kreslení bodu v blízkosti takové jiné čáry klávesu Ctrl. Všimněte si, že se podle toho změní kursor myši.

Každou novou cestu musíte tzv. otagovat, tj. určit její typ. Nejlépe to jde příkazy z menu Předvolby -> Silniční síť, můžete ale přidat jednotlivé tagy i „ručně“ v panelu Vlastnosti vpravo. U turistických tras se nejčastěji setkáte s těmito typy cest:

  1. highway=track -- polní či lesní cesta, po které projede dvojstopé vozidlo (i když je tam třeba zákaz vjezdu). Této cestě byte měli ještě přidat klíč tracktype shodnotami grade1grade5 podle tohoto klíče hodnot tracktype.
  2. highway=path -- užší cesty v otevřené krajině či v lese.
  3. highway=unclasified -- úzké silničky bez čísla (normální číslované silnice v mapě už jsou).
  4. highway=residential -- ulice ve městech a obcích.
  5. highway=footway -- chodníky, pěší zóny a cesty vyznačené jen pro pěší ve městech.
  6. highway=steps -- schody a žebříky.

Někdy není moc jasné, zda se jedná o highway=unclassified, nebo track s tracktype=grade1, případně o highway=track, nebo highway=path. Jste-li na pochybách, zvolte užší typ cesty, abyste nehnali např. rodinu s kočárkem někam, kudy neprojedou. Zde najdete všechny možné další typy cest.

Které další objekty zakreslovat

Mosty a tunely

Protože se cesty nesmějí normálně křížit bez křižovatek, je třeba speciálně vyznačovat mosty a tunely. louž í k tomu značky bridge a tunnel.

Bariéry

Některé lesní či polní cesty začínají závorami či sloupky zabraňující vjezdu vozidel. Ty můžete vyznačit značkami pro bariéry, které slouží i k zakreslení hradebních zdí, plotů apod.

Železniční přejezdy a přechody

Kříží-li se cesta s železnicí, je třeba vyznačit přechod pro pěší nebo přejezd.

Parkoviště

V místech, která jsou vhodným východiskem pro výlety, můžete vyznačit plochu vhodnou či přímo určenou k parkování pomocí značky amenity=parking. Parkoviště pro kola se značí pomocí amenity=bicycle_parking.

Půjčovny kol

Při turistice se může hodit půjčovna kol vyznačená pomocí amenity=bicycle_rental.

Zastávky hromadné dopravy

Železniční stanice a zastávky už na OSM v ČR většinou jsou, ale často chybí autobusové zastávky, které vyznačíte jako pouhý jeden bod na silnici pomocí highway=bus_stop. Velká autobusová nádraží se vyznačují pomocí amenity=bus_station.

Ubytování a stravování

Příležitosti k ubytování se vyznačují klíčem tourism s hodnotami campsite (tábořiště), guest_house (pension), hostel, hotel apod. Stravování vyznačujte značkami amenity=restaurant (restaurace), amenity=pub apod.

U většiny těchto objektů je vhodné přídat i vlastnost name (jméno) a případně description (podrobnější popis). Jména a popisy pište česky s diakritikou.

Zajímavosti

Z turistických zajímavostí či orientačních bodů je vhodné vyznačovat vyhlídky (tourism=viewpoint), hrady a zámky (historic=castle), zříceniny (historic=ruins), muzea (tourism=museum), informační střediska (tourism=information + information=office), památníky (historic=monument) a menší památníčky (historic=memorial), kříže u cesty (historic=wayside_cross) apod.

U většiny těchto zajímavostí je vhodné přídat i vlastnost name (jméno) a případně description (podrobnější popis). Jména a popisy pište česky s diakritikou.

Informační tabule a rozcestníky

Rozcestníky turistických cest se vyznačují kombinací tourism=information + information=guidepost. Pro různé informační cedule je vhodná kombinace tourism=information + information=board.

Přístřešky a lavičky

Místa vhodná pro piknik lze vyznačit pomocí tourism=picnic_site, pro přístřešky chránící před deštěm se hodí amenity=shelter a lavičky lze vyznačit pomocí amenity=bench.

Budovy, lesy, louky, parky, hřbitovy

Plošné útvary jako budovy, lesy apod. asi v souvislosti s turistickými cestami většinou do mapy zakreslovat nebudete, ale kdybyste chtěli, prostudujte klíče ze skupin landuse a man_made.


Napsal: Marek Prokop

Případné připomínky posílejte na marek@sovavsiti.cz.

Licence Creative Commons

Jak vkládat turistické informace na OpenStreetMap.org, jejímž autorem je Marek Prokop, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko. Vytvořeno na základě tohoto díla: http:/marekp.cz/jak-vkladat-turisticke-informace-na-osm.html.